wawczej jest wykrywanie oraz leczenie próchnicy zębów. Stomatologia zachowawcza podejmuje takie działania, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie zdrowego oraz estetycznego uzębienia. Gabinety stomatologiczne bardzo często zajmują się zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. W skład stomatologii zachowawczej wchodzi również profilaktyka próchnicy zębów, dotyczy więc nie tylko leczenia powstałych już ubytków, ale także ich zapobieganiu. Ważną częścią specjalizacji, którą jest stomatologia zachowawcza, jest tak zwana endodoncja, która skupia się na leczeniu kanałowym zębów. Leczenie ubytków próchniczych jest jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym, nic więc dziwnego, że usługi z zakresu stomatologii zachowawczej są bardzo istotnym elementem w ofercie gabinetów.
Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej
Profilaktyka stomatologiczna jest jedną ze specjalności stomatologicznych, której celem jest zapobieganie różnych chorobom zębów i jamy ustnej, w tym głównie próchnicy. Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, jednak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej każdego dnia. Przede wszystkim należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie używając odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Warto także używać płynu do płukania jamy ustnej, który czyści trudno dostępne miejsca. Ponadto dobrze jest również używać nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zasad utrzymywania właściwej higieny, zawsze możemy zwrócić się do lekarza stomatologa i umówić się na konsultacje z tego zakresu. Warto wdrożyć do codziennej rutyny odpowiednie działania mające na celu utrzymanie właściwej higieny zębów oraz jamy ustnej.
Specjalizacje stomatologiczne
Stomatologia, która jest osobnym działem medycyny, jest na tyle obszerną dziedziną, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji. W ramach poszczególnych specjalizacji lekarze dentyści wykonują konkretne zabiegi. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług z kilku wybranych specjalizacji. Można wyróżnić dziewięć takich specjalności stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza oraz epidemiologia i zdrowie publiczne. Każda z tych specjalizacji stomatologicznych zajmuje się innym zakresem dotyczącym zdrowia zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej spotykanymi usługami w gabinecie stomatologicznym są te, które obejmują chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą z endodoncją oraz stomatologię dziecięcą. Zabiegi stomatologiczne są więc odpowiednio podzielone ze względu na określone specjalizacje stomatologiczne.
Jak powstają przebarwienia na zębach
Jedną z usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne jest wybielanie, a głównym celem wybielania jest usuwanie wszelkiego rodzaju przebarwień z zębów. Czym jednak dokładnie są te przebarwienia i w jaki sposób powstają? Przede wszystkim powstawanie przebarwień na zębach jest w dużej mierze uzależnione od wieku, im starsza jest osoba, tym częściej pojawiają się przebarwienia. Innym sposobem powstawania przebarwień jest szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Częste picie herbaty, kawy, słodzonych napojów oraz palenie tytoniu przyczyniają się do powstawania nieestetycznie wyglądających przebarwień na płytce zębowej. Przyczyną przebarwień jest zalegający kamień nazębny i osady. Gabinety stomatologiczne oferują więc usługę wybielania zębów po to, aby pozbyć się osadu oraz przebarwień. Wybielanie zębów ma charakter czysto estetyczny, jest więc zaliczane do zabiegów stomatologii estetycznej. Aby uniknąć przebarwień zębów warto skonsultować się z lekarzem dentystą w celach zachowania odpowiedniej profilaktyki.