ekarz specjalizujący się w leczeniu uzębienia. Najbardziej popularne zabiegi takie jak plombowanie, czy usuwanie nadmiaru kamienia z płytki nazębnej to dla dentysty chleb powszedni. Zaleca się regularne wizyty kontrolne co pół roku, lub przynajmniej co roku. Zapobiega to ewentualnemu pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta, a także umożliwia szybkie wykrycie i usunięcie jakiejś drobnej "usterki", zanim zamieni się to w coś znacznie poważniejszego. Dentysta to z pewnością nie jest zawód dla osób wrażliwych, natomiast zarobki są dość imponujące. Z perspektywy szarego pacjenta bardziej interesujące jest jednak to, na jakiej podstawie wybrać odpowiedni gabinet dentystyczny. A więc warto czytać opinie na temat różnych stomatologów, a przede wszystkim zdecydować się na gabinet prywatny lub publiczny. Nie warto eksperymentować z doborem lekarza poprzez losowe wybranie jakiegoś dentysty. Nie warto ryzykować.
Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u
Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u dentysty kojarzyła się ze strachem i bólem. Dziś na szczęście się to zmieniło, gdyż nowoczesne gabinety dentystyczne przykładają bardzo dużą wagę do komfortu swoich pacjentów. Nawet niewielki, ale nowocześnie prowadzony gabinet dentystyczny oferuje swoim pacjentom tak zwane znieczulenie komputerowe, które sprawia że nie będziemy czuli nie tylko nic z samego zabiegu, ale i z momentu podawania znieczulenia. Gdy czeka nas jakiś poważny zabieg, na przykład leczenie kanałowe albo chirurgiczne leczenie zębów, możliwe jest także uspokojenie pacjenta specjalnymi substancjami wziewnymi, które sprawią, że nie będzie się on niczym przejmował, a zamiast tego będzie głęboko zrelaksowany. Dentysta zadba też o to, by usunąć zmiany próchnicze w zębach, a zamiast tego nałożyć tak zwaną plombę. Stomatolog może także usunąć na przykład kamień nazębny, który lubi się zbierać szczególnie u osób pijących dużo kawy, herbaty, albo palących papierosy. Jeżeli ważny jest dla nas szczególnie wygląd zębów, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić profesjonalne wybielanie.
Wizyta u stomatologa
Każdy chce mieć zdrowy uśmiech. Często zastanawiamy się, co robić, aby nasze zęby były w jak najlepszym stanie. Trzeba bardzo o nie dbać. Wiele osób przyznaje, że ma na nie wpływ regularna higiena, to, co jemy oraz jak często chodzimy do dentysty. Przyjmuje się, że na przegląd dentystyczny warto chodzić dwa razy w roku. Dzięki temu zdobywamy pewność, że nie mamy ubytków, a jeśli nawet ona powstaną to szybko będą mogły zostać wyleczone.
Dobry stomatolog pozwoli nam na fotelu się rozluźnić i poczuć bezpiecznie. Dzięki temu będzie nam znacznie łatwiej mu zaufać. Niektórzy mają duży lęk przed leczeniem stomatologicznym, ale dobry dentysta potrafi wzbudzić u nas poczucie zaufania. Kiedy więc zastanawiamy się, jaki gabinet dentystyczny będzie dla nas najodpowiedniejszy, dobrze jest najpierw popytać wśród znajomych. Kiedy znajdziemy już swojego dentystę, który będzie prawdziwym profesjonalistą z pewnością dużo łatwiej będzie przychodziło mam regularne kontrolowanie stanu jamy ustnej. Zdrowy uśmiech to nie tylko estetyczny wygląd, ale dużo lepsze samopoczucie i zdrowie, która przekłada się na stan całego organizmu.
Dziecko na fotelu stomatologicznym
Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, również dziecka, dlatego warto dbać o zęby swojej pociechy. Nieważne czy nasze dziecko ma jeszcze zęby mleczne, czy już pojawiły się pierwsze stałe ząbki. Kontrole wizyty u dentysty pozwolą zapobiegać wielu chorobom rozwijającym się w jamie ustnej. Nie należy obawiać się, że nasza pociecha będzie zestresowana w gabinecie i nie pozwoli, aby dentysta zbadał stan uzębienia. Lekarz ma swoje sposoby, aby zachęcić najmłodszych pacjentów do skorzystania z badania diagnostycznego. Gabinet dentystyczny, który jest przyjazny dzieciom różni się nieco od pozostałych placówek. Znajdziemy tam wiele kolorowych obrazków, które pomogą dziecku oderwać myśli o badaniu, wprowadzą przyjazną atmosferę i spowodują, że pociecha się odpręży i nabierze odwagi. Stomatolog z właściwym podejściem do dziecka będzie serdeczny i łagodny, samo badanie powinno być bezbolesne. Jeśli zajdzie potrzeba leczenia zębów - odbędzie się to również bez bólu. Obecne środki znieczulające nie wymagają robienia zastrzyków. Po każdej wizycie dziecko otrzymuje dyplom lub nagrodę za to, że było dzielne. Buduje to pozytywny wizerunek lekarza.
Na szczęście dostęp do jego usług
Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.
Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.
Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.
Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej
Każdy z nas dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się lekarz stomatolog i zapewne nie raz był u niego na wizycie. Dentysta odgrywa znaczną rolę w utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej oraz zębów, a także pomaga nam zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.
Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.
Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.