y przekonać się do tego, że godzinne czy półgodzinne posiedzenie na fotelu stomatologicznym nie musi być przyczyną dyskomfortu, bólu czy irracjonalnego strachu. Bardzo ważne jest jednak to, abyśmy zapisali się do takiego dentysty, do którego będziemy chodzić ze względną przyjemnością. Koniecznie poszukajmy takiej osoby. Prędzej czy później na pewno na nią natrafimy.
Na pewno lepszy okaże się dla nas dentysta prywatny od tego działającego w państwowej placówce. A dlaczego? Wbrew pozorom nie chodzi tu nawet o samego lekarza. Zarówno specjaliści pracujący w prywatnych klinikach, jak i ci zatrudniani przez publiczne ośrodki zdrowia mogą wykazywać się świetnymi kompetencjami i znakomitym podejściem do pacjenta, ale różnica polega na tym, że prywatny gabinet dentystyczny będzie najpewniej lepiej wyposażony. To w nim skorzystamy z większych udogodnień. Będziemy mogli zastosować na sobie najsilniejsze środki znieczulające, które całkowicie zminimalizują nasz ból czy strach.
Człowiek przez całe życie musi kontrolować
Właśnie zdałeś maturę i teraz stoi przed Tobą trudna decyzja związana z wyborem takiego kierunku studiów, który zapewni Ci dobrze płatny zawód?
Z całą pewnością można stwierdzić, iż jednym z takich kierunków są studia stomatologiczne. Oczywistym jest fakt, iż nauka tego zawodu wymaga dużego zaangażowania, poświęcenia ogromnej ilości czasu i pokładów cierpliwości, jednak uzyskany efekt z pewnością jest tego warty. Po ukończeniu wielu lat edukacji można bowiem zatrudnić się u kogoś w gabinecie stomatologicznym lub też rozpocząć swoją własną ścieżkę kariery i założyć prywatny gabinet dentystyczny.
Dentysta to zawód bardzo dobrze opłacalny, o czym mogą świadczyć duże kolejki pacjentów, a także wysokie ceny za usługi świadczone przez stomatologa. Mimo iż w każdym mieście jest pełno specjalistów leczących zęby, to nie słyszy się o tym, aby któryś z nich narzekał na brak klientów. Kolejnym plusem tego zawodu jest to, iż ludzie zawsze będą potrzebować usług profesjonalisty. Człowiek przez całe życie musi kontrolować stan swojego uzębienia, a dzięki temu dentyści zawsze będą mieli pacjentów.
Podsumowując, studia na kierunku stomatologicznym są bardzo dobrym wyborem, zapewniającym doskonały start w dorosłe życie, dzięki wysoce płatnemu zawodowi.
Pacjent ma się czuć dobrze i
Każdy gabinet dentystyczny może w nieco inny sposób zajmować się swoimi pacjentami. Oczywiście największy na to wpływ mają sami lekarze, czyli stomatolodzy zatrudnieni w konkretnej placówce. W głównej mierze to od nich zależy to, czy pacjent będzie dobrze czuć się na fotelu i czy da się poddać różnorodnym zabiegom. Jak zatem powinien zachowywać się profesjonalny i dobry dentysta?
Na pewno musi on wytworzyć partnerską relację pomiędzy sobą a pacjentem. Nie powinien tworzyć dystansu. Nie powinien też usztywniać tej relacji, gdyż zbyt profesjonalne podejście nierzadko jest mylone z dystansem, chłodem i arogancją. Pacjent ma się czuć dobrze i swobodnie, a aby tak było, należy z nim normalnie rozmawiać. Dentysta powinien odpowiadać na wszystkie zadane mu pytania i rozwiewać ewentualne wątpliwości.
Dobry stomatolog to nie tylko dobry fachowiec, ale też przede wszystkim dobry człowiek ze sporymi pokładami empatii. Lekarze muszą umiejętnie wczuwać się w rolę drugiej osoby, by w razie czego zaoferować jej wsparcie lub odrobinę otuchy. Najlepsi stomatolodzy niemalże przy pierwszym kontakcie potrafią wzbudzić zaufanie pacjenta. To do nich warto na pewno się kierować.
Możemy się od tego odżegnywać i
Każdy człowiek posiada - mniej lub bardziej uzasadnione - lęki. Możemy się od tego odżegnywać i powtarzać wszystkim, że nas to nie dotyczy i niczego się nie boimy, jednak będzie to dalekie od prawdy, bowiem nie ma ludzi nieustraszonych. Dosłownie każdy z nas nosi w sobie pewien strach, czy to dotyczący wysokości, czy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, czy też ciemności. Nie każdy wie jednak o tym, że jednym z najczęściej wskazywanych przez ludzi miejscem, którego się oni obawiają, jest... Gabinet dentystyczny. Tak, to prawda. W parze z nim idzie zresztą sam dentysta. Z przyczyn znanych osobom, które borykają się z tym strachem, nie chcą one nawet słyszeć słowa "stomatolog", wymawianego w ich towarzystwie. Całkiem spory jest procent populacji, który z rozmysłem szerokim łukiem omija gabinet stomatologiczny. Czy przesłanki ku temu są racjonalne, wiedzą tylko posiadacze tego lęku. Możemy jednak śmiało założyć, że ma on podłoże (jak większość naszego strachu) w negatywnych lub nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości i dzieciństwa, kiedy kształtowały nas nie zawsze miłe wydarzenia.